Odpady bio

Mały pojemnik na bioodpady: Jak wykorzystać w domu?

Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska28.02.20245 min.
Mały pojemnik na bioodpady: Jak wykorzystać w domu?

Pojemnik na bioodpady mały to bardzo przydatne rozwiązanie dla każdego gospodarstwa domowego. Pozwala on bowiem w prosty i higieniczny sposób przechowywać odpady kuchenne, takie jak obierki ze skórek i warzyw czy fusy po kawie i herbacie. W artykule tym opiszemy wszystko, co warto wiedzieć o małych pojemnikach na bioodpady: czym się charakteryzują, jak i gdzie je wykorzystać oraz jak postępować z ich zawartością.

Kluczowe wnioski:

  • Mały pojemnik na bio pozwala wygodnie zbierać odpady kuchenne w domu
  • Można go ustawić w kuchni, spiżarni lub innym dogodnym miejscu
  • Należy do niego wrzucać resztki jedzenia i inne odpady ulegające biodegradacji
  • Warto regularnie opróżniać i myć pojemnik, aby zapobiec nieprzyjemnym zapachom
  • Zawartość pojemnika może posłużyć np. jako nawóz do roślin doniczkowych

Jakie pojemniki małe na bio

Małe pojemniki na bioodpady dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, aby dopasować się do potrzeb i możliwości przestrzennych każdego gospodarstwa domowego.

Najpopularniejsze są niewielkie pojemniki o pojemności 5-20 litrów, wykonane z tworzywa sztucznego w kolorze brązowym, zielonym lub czarnym. Mają kształt prostopadłościanu z otwieraną pokrywą i uchwytem do przenoszenia.

Dla osób posiadających ogródek doskonałym rozwiązaniem będą pojemniki kompostowniki, w których bioodpady rozkładają się na nawóz organiczny. Zazwyczaj mają one pojemność od 600 do 1000 litrów.

Można spotkać również mniejsze pojemniki-kompostowniki o pojemności 100-300 l, które świetnie sprawdzą się na małych ogródkach, balkonach lub tarasach.

Materiał pojemników

Najczęściej spotykane materiały to tworzywa sztuczne takie jak polipropylen czy polietylen. Są one wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, łatwe do utrzymania w czystości.

Pojemniki kompostujące na ogrodowe bioodpady wykonywane są najczęściej z drewna, siatki lub tworzywa odpornego na działanie czynników atmosferycznych.

Do czego można użyć małego pojemnika

Podstawowym zastosowaniem małych pojemników na bioodpady jest gromadzenie kuchennych resztek organicznych powstających w trakcie przygotowywania posiłków.

Mogą do nich trafiać skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty, resztki warzyw, owoców, pieczywa, obierki itp. Wszelkie odpadki kuchenne ulegające biodegradacji.

Segregując bioodpady zyskujemy podwójnie: utrzymujemy czystość i porządek w kuchni, a jednocześnie dbamy o środowisko.

Pojemniki kompostowniki umożliwiają zagospodarowanie zebranych bioodpadów we własnym zakresie poprzez kompostowanie ich na nawóz do ogródka.

Inne zastosowania

Mniejsze pojemniki nadają się także do przechowywania produktów spożywczych, takich jak owoce, warzywa, przyprawy. Mogą więc pełnić funkcję dodatkowej spiżarni.

Większe pojemniki kompostowniki oprócz funkcji kompostującej spełniają rolę dekoracyjną i aranżacyjną na terenie ogrodu.

Czytaj więcej:Styropian: Jak prawidłowo go usuwać?

Gdzie ustawić w domu pojemnik mały

Najwygodniejszym miejscem na pojemnik na małe bioodpady kuchenne jest bezpośrednie sąsiedztwo zlewu.

Dzięki łatwemu dostępowi nie musimy daleko nosić obierków czy skorupek, a mycie pojemnika jest prostsze gdy mamy pod ręką bieżącą wodę.

Kolejną dobrą lokalizacją jest spiżarnia lub schowek, gdzie możemy ukryć pojemnik tak, by nie psuł wyglądu kuchni.

W blokach i kamienicach często spotyka się pojemniki na klatkach schodowych lub w pomieszczeniach gospodarczych.

Miejsce ustawieniaZaletyWady
Obok zlewu- wygodny dostęp
- łatwe opróżnianie i mycie
- może psuć wystrój kuchni
Spiżarnia, schowek- nie psuje wyglądu kuchni
- w miarę wygodny dostęp
- trzeba nosić bioodpady z kuchni

Jakie odpady wrzucać do pojemnika

co wrzucamy do żółtego pojemnika - wszelkie bioodpady kuchenne:

  • Obierki i skórki z owoców i warzyw
  • Resztki owoców i warzyw
  • Skorupki jaj
  • Fusy z kawy i herbaty
  • Resztki pieczywa

Nie powinny się tam znaleźć kości zwierzęce, mięso, oleje jadalne, płynne resztki żywności oraz opakowania i worki foliowe.

Tego typu odpady mogą powodować przykre zapachy i utrudniać późniejsze wykorzystanie zebranych bioodpadów.

Co z odpadkami "podejrzanymi"?

W przypadku wątpliwości, czy dany produkt nadaje się do pojemnika, warto zapoznać się ze szczegółową instrukcją dołączoną przez producenta.

Można także poszukać informacji na stronach internetowych lub skontaktować się bezpośrednio z lokalnym przedsiębiorstwem zajmującym się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów.

Czyszczenie małego pojemnika bio

Aby pojemnik służył nam długo i nie stanowił zagrożenia epidemiologicznego, należy dbać o jego czystość.

Zaleca się mycie i dezynfekcję pojemnika co 2-3 dni w zależności od ilości wrzucanych odpadków i temperatury otoczenia.

Do mycia wystarczy użyć ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń lub octu, a po wyschnięciu można zdezynfekować preparatem na bazie chloru lub alkoholu.

Warto zadbać o miejsce ustawienia pojemnika, które również powinno być regularnie czyszczone, aby nie dopuścić do powstawania plam i osadów.

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów?

Skutecznym sposobem walki z nieprzyjemnym zapachem jest wsypanie do pojemnika odrobiny sody oczyszczonej lub skórki z cytryny.

Można też dodać trochę ziemi, wiórów lub liści, które pochłoną nadmiar wilgoci i zneutralizują zły zapach.

Kupno małego pojemnika na bio

Małe pojemniki do segregacji bioodpadów można kupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, marketach budowlanych, a także w wyspecjalizowanych sklepach ze sprzętem ogrodniczym.

Ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych. Warto zwrócić uwagę na pojemność, wytrzymałość i łatwość czyszczenia.

Modele z wkładami filtracyjnymi pomagają zredukować nieprzyjemne zapachy z pojemnika.

Podsumowanie

Małe pojemniki na bioodpady, czyli pojemniki na bioodpady małe to nieoceniona pomoc w utrzymaniu porządku w każdej kuchni. Umożliwiają one wygodne przechowywanie obierków, skorupek i innych kuchennych odpadków ulegających biodegradacji.

Dowiedzieliśmy się, że do takiego pojemnika powinno trafiać wszystko to, co wrzucamy do żółtego pojemnika - resztki warzyw, owoców, skorupki, fusy itp. Warto o niego regularnie dbać, aby zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak ozdobić ogród choinką? 10 inspirujących pomysłów
  2. Zbieranie wody deszczowej: Jak to robić bezpiecznie?
  3. Poradnik: Gdzie wyrzucać zużyte ubrania?
  4. Eko ozdoby choinkowe: Jak zrobić z odpadów?
  5. Jak wybrać idealny kosz do samochodu? Praktyczne porady
Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska

Jestem założycielem portalu poświęconego ekologii, który powstał z mojej pasji do ochrony naszej planety. Od lat fascynuje mnie, jak małe zmiany w codziennym życiu mogą przynieść znaczące korzyści dla środowiska. Specjalizuję się w segregacji odpadów, zrównoważonym rozwoju i sposobach na minimalizowanie naszego wpływu na Ziemię. Moim celem jest edukowanie innych, jak żyć bardziej ekologicznie, dzieląc się praktycznymi poradami, nowinkami naukowymi i inspirującymi historiami sukcesu. Wierzę, że każdy z nas ma siłę, by wpłynąć na lepszą przyszłość naszej planety, i poprzez moją pracę, chcę udowodnić, że ekologiczny styl życia jest możliwy i niezbędny. Zapraszam do wspólnej podróży w kierunku bardziej zielonej Ziemii.

 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Znaczenie kolorów w segregacji odpadów
Odpady bioZnaczenie kolorów w segregacji odpadów

Kolory pojemników do segregacji odpadów - przewodnik. Dowiedz się jakie znaczenie mają poszczególne kolory i do jakich frakcji śmieci są przypisane. Porady jak dzięki kolorom łatwiej segregować odpady.